Jak znaleźć sens w życiu?

Stwórz własną ścieżkę
Wybierz swoją ścieżkę. Określ sens swojego życia.

Jakbyś odpowiedziała na pytanie: co to jest szczęście? Co zapewnia szczęście w życiu? Dla mnie przed długi czas sukces był drogą do szczęścia, życie inaczej niż miałam to okazję obserwować i doświadczać będąc dzieckiem. Więc szukałam idealnej pracy, idealnego związku, pięknego mieszkania. Ale zamiast czuć się spełniona, czułam niepokój i zagubienie. Z rozmów ze znajomymi rozumiałam, że nie tylko ja tak się czuję. 

Gdzie to szczęście?

Nasza kultura kultywuje podążenie za szczęściem. Jak się okazuje, to nie o to chodzi.

Pogoń za szczęściem unieszczęśliwia, co pokazują badania. Rośnie liczba samobójstw, depresji… Standard naszego życia polepsza się, a jednak wielu ludzi czuje się źle, są przygnębieni i samotni. I przychodzi w końcu czas, kiedy zaczynamy zadawać sobie pytanie: „Czy to już wszystko? Jaki to ma sens?”. Ta potrzeba posiadania, odczuwania sensu życia jeszcze się wzmaga, kiedy przekraczamy pewną granicę – kiedy rozpoczynamy drugą połowę naszego życia i zaczyna doświadczać specyfiki kryzysu związanego z przełomem połowy życia i tzw. wiekiem średnim. Większość z nas myśli z rodzaju „Po co to wszystko? Co dalej? Gdzie to moje życie się podziało? Tak mało czasu…” zagłusza pocieszeniami: pracą, może nowym związkiem, wyjazdami, brnięciem w codzienność na autopilocie. Ale lęk zostaje i trudne emocje, stres narastają.  

W takim razie czy życie to coś więcej niż bycie szczęśliwym? Jaka jest różnica między byciem szczęśliwym a posiadaniem sensu życia? Według psychologów szczęście to stan wygody, komfortu i dobrego samopoczucia w danej chwili. 

Sens to coś więcej. Znany psycholog Martin Seligman mówi, że:

 sens wypływa z przynależności i służenia czemuś poza sobą oraz rozwijania tego, co w nas najlepsze.

Badania pokazują, że ludzie, którzy mają w życiu sens, są bardziej wytrzymali, lepiej radzą sobie w codziennych wyzwaniach, a nawet dłużej żyją. 

Jak żyć, żeby znaleźć sens?

Aby się tego dowiedzieć i zrozumieć co stanowi sens życia, psycholog i autorka książki „Znajdź w życiu sens” (ang. „The Power of Meaning: Finding Fulfillment in a World Obsessed with Happiness”) Emily Esfahani Smith przez pięć lat prowadziła badania i robiłam wywiady z setkami ludzi. Badania wskazały istnienie czegoś, co nazwała czterema filarami życia z sensem. Jej badania pokazały, że każdy może żyć z sensem, jeśli jego życie zawiera niektóre lub wszystkie z tych filarów.

W życiu jest coś ważniejszego niż bycie szczęśliwym
  1. Przynależność, czyli bycie w relacjach, w których docenia się nas takimi, jakimi jesteśmy i w których doceniamy innych. Poczucie przynależności wypływa z miłości. Wymaga to odwagi, uważności na siebie i na innych, i ciągłego dbania o te relacje.
  2. Cel, czyli świadomość tego, po co coś robię. Cel jest tym, co dajemy, a nie bierzemy. To przeciwieństwo zdobywania i życia na autopilocie. 
  3. Transcendencja – to oderwanie się choć na chwilę od zgiełku codzienności i odczucie, że jesteśmy częścią większej całości. Zrozumienie, że jest coś ważniejszego niż moje „ja”, moje „ego”. To na przykład poczucie bycia częścią natury, doświadczanie jej wielkości i wspaniałości poprzez kontakt z nią. To robienie tych rzeczy, dzięki którym zatracamy się – w tym pozytywnym znaczeniu. 
  4. Opowiadanie historii swojego życia. Ten ostatni cel ja bym nazwała zrozumieniem, jak staliśmy się tym, kim jesteśmy dzisiaj. To świadoma refleksja nad swoim życiem, nad tym jak ukształtowały nas doświadczenia, co straciliśmy, a co zyskaliśmy i dążenie do bycia bardziej świadomym siebie: swoich mocnych i słabych stron, patrzenia na swoją przeszłości bez obwiniania siebie czy innych. I wykorzystywania tego do budowania swojej przyszłości. 

Co stanowi sens twojego życia? 

Zdaje się więc, że czas przełomu połowy życia to idealny moment na analizę i na budowanie swoich filarów życia z sensem.  Znajdź je. Zastanów się:

  • Co już jest i stanowi fundament sensu w Twoim życiu? Poszukaj przykładów, jaki filar one wzmacniają. Czego jeszcze potrzebujesz, aby był mocniejszy?
  • Czego ci brakuje? Jakiego filaru nie ma? 
  • Co potrzebujesz, aby zbudować filar, którego nie ma? Jak to zrobić?

Źródła:

„Znajdź w życiu sens”, Smith Emily Esfahani, Wyd. Muza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.