Kiedy skorzystać z pomocy coacha kryzysowego, a kiedy wybrać klasyczny coaching?

Niektóre z nas przechodzą przemiany połowy życia w postaci kryzysu, inne – w formie stopniowych zmian. A im bardziej dokonywany bilans życia jest in minus, tym mocniej może być przeżywany i intensywniejsze budzić emocje. Emocje mogą być tak silne, że czasem trudno samej sobie z nimi poradzić. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule: Jak współczesne kobiety przechodzą przez okres przełomu połowy życia?

Co zrobić, kiedy pojawia się kryzys związany z przełomem połowy życia?

Przejmij kontrolę nad swoim życiem

Część osób przechodzących kryzysy przełomu połowy życia radzi sobie samodzielnie z jego objawami. Część jednak szuka pomocy. W takiej sytuacji jednym z prawdopodobnych wyborów może być praca z coachem. To coraz bardziej popularna metoda pracy z celami życiowymi. Coachów jest jednak wielu, jak i rodzajów coachingu. Skąd wiedzieć, który będzie odpowiedni, aby pomógł nam poradzić sobie z objawami kryzysu przełomu połowy życia?

Coach czy coach kryzysowy – kogo wybrać?

Klasyczny coaching (np. life-coaching, coaching biznesowy) zakłada, że mamy w sobie wszystkie zasoby, które są potrzebne do tego, aby rozwiązać ważne dla nas kwestie i zrealizować cele. Nikt poza klientką nie wie, co jest dla niej najlepsze – i tak jest, jeśli jesteśmy w stanie równowagi. Wtedy potrafimy określić swoje potrzeby, wyznaczać swoje cele, poszukiwać rozwiązań. W takich sytuacjach coaching klasyczny jest niezwykle pomocny. Sama z resztą korzystam z rozmów z coachem i widzę też efekty coachingu klasycznego u moich klientów.

Coach nawet nie musi mieć przygotowania psychologicznego, aby pomóc swojemu klientowi.

Siłą napędową całego procesu w coachingu klasycznym jest klient i jego zasoby, do których ma dostęp. 

Sęk w tym, że spora grupa osób, która przychodzi do coacha lub chciałaby skorzystać z coachingu, to osoby, które doświadczają przełomu połowy życia i innych trudnych dla nich sytuacji  w sposób kryzysowy. 

Taka osoba będzie raczej stawiała pod znakiem zapytania istnienie swoich pozytywnych cech i swoje możliwości poradzenia sobie z trudną sytuacją. Jest duże prawdopodobieństwo, że w trakcie tradycyjnego coachingu każde pytanie, na które będzie odpowiadała „nie wiem”, będzie pogłębiało jej złe samopoczucie i negatywną ocenę swoich możliwości. A to w konsekwencji może prowadzić do obniżenia samooceny i spadku poczucia własnej wartości. 

Jeśli dostrzegasz podobne objawy u siebie i rozważasz pracę z coachem, to w takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy coacha kryzysowego. 

O objawach przełomu połowy życia i kryzysowego sposobu przechodzenia przez ten etap życia możesz przeczytać tutaj.

Co Ci da praca z coachem kryzysowym?

Coach kryzysowy łączy coaching klasyczny z wiedzą psychologiczną na temat kryzysów i metodami pracy charakterystycznymi dla interwencji kryzysowej. Różnicą między coachingiem klasycznym a coachingiem kryzysowym jest też to, jaka jest rola coacha w tych procesach. W przypadku coachingu klasycznego coach towarzyszy klientowi od samego początku jako partner i nie wpływa na decyzje klienta, nie daje wskazówek i podpowiedzi. Bazuje na tym, z czym przychodzisz jako klient. W coachingu kryzysowym coach w pierwszej kolejności odpowiada na stan kryzysowy, w jakim jesteś – jest raczej w roli doradcy, podpowiada możliwe działania. Najpierw pomaga wrócić do stanu równowagi, zapewnia pomoc, wspiera w podejmowaniu decyzji i wspólnie z klientem ustala plan działania.

Coach kryzysowy pomoże zrozumieć, że to, co się z nami dzieje, jest stanem normlanym – na przykład poczucie pustki w głowie, odczucie „niemocy” i braku wpływu na swoje życie. Pomoże przejść przez „stan przejściowy”, kiedy „nie wiemy”: nie wiemy, co mam robić, nie wiemy, jak to „powinno być”, nie wiemy, jak najlepiej wykorzystać swoje życie. 

Kiedy jesteśmy w kryzysie trudno jest samodzielnie korzystać ze swoich zasobów – najpierw potrzebujemy pomocy, aby dojść do stanu równowagi. Dopiero po tym etapie dalsza praca będzie mogła przebiegać zgodnie z zasadami coachingu klasycznego. Kiedy uzmysłowisz sobie w pełni, jakie wartości i cele chcesz realizować, coach kryzysowy będzie skupiał się na poszukiwaniu „jak” to zrobić, aby zrealizować cele. Ważnym też zadaniem coacha kryzysowego będzie uświadamianie i reagowanie na sygnały, że taki kryzys może uruchomić problemy z przeszłości, które nie zostały w ogóle lub w sposób właściwy przepracowane. W takich sytuacjach będzie potrzeba być może innego wsparcia niż zakłada coaching. Zadaniem coacha kryzysowego będzie wyłapanie takich sygnałów i skierowanie klienta do właściwego specjalisty.

Czy przechodzenie przez kryzysy jest konieczne?

Stwórz własną ścieżkę

Brutalna odpowiedź brzmi: „Tak, kryzysy są konieczne”. Każda z nas na pewno przejdzie przez przełom połowy życia, różnie jednak możemy go przeżywać. Czy można samej sobie poradzić z przechodzeniem przełomu połowy życia i z objawami kryzysu? Tak, można samodzielnie poradzić sobie z objawiamy kryzysu. Dla jednych będzie to nawet niezauważalny etap życia. Inne osoby zaś mogą odczuwać dyskomfort i przeżywać ten czas doświadczając trudnych emocji. 

Trudne doświadczenia jednak hartują nas i dzięki nim dojrzewamy. Kryzys zmusza nas do dokonywania wyborów, podejmowania decyzji i wdrażania zmian. Warto pamiętać, że jest to stan normalny – to, co się może z nami dziać w sytuacji, kiedy doświadczamy kryzysu. Można jednak sobie pomóc. Nie musimy pozostawać z tym same. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.