Jak współczesne kobiety przechodzą przez okres przełomu połowy życia?

Group Of Mature Female Friends Walking Along Path Through Yurt Campsite

Z poprzednich artykułów możesz dowidzieć się, czym w życiu kobiety jest przełom połowy życia czyli tzw. „kryzys wieku średniego”. Gdybyś chciała wrócić do nich lub nie miałaś jeszcze okazji zapoznać się z nimi, to zapraszam do lektury 🙂

Dzisiaj chcę opowiedzieć o tym, w jaki sposób kobiety mogą przechodzić przez ten okres zmian osobowościowych, biologicznych i społecznych. Pomoże to Ci zrozumieć, co się może dziać z Tobą, jeśli jesteś w wieku około 35-50 lat. Wiem, że ta perspektywa wieku to dosyć spory przedział czasu. Każda z nas jest jednak inna i w różnym czasie możemy wejść w ten okres naszego życia. Psycholodzy na podstawie swoich badań podają często właśnie ten przedział wiekowy, czasem także 30-45.

Co na to nauka?

W 2013 roku zostało przeprowadzone badanie wśród dojrzałych Polek (zakres wieku od 30 do 50 lat), w którym zapytano je o szereg kwestii związanych ze specyfiką przechodzenia przełomu połowy życia. Badanie pozwoliło przyjrzeć się zmianom, jakie dokonują się u kobiet w okresie połowy życia oraz sposobom w jaki przechodzą ten czas. Autorką badania jest doktor psychologii Elżbieta Kluska – Łabuz.

Wyniki badania dały bardzo ciekawy obraz przełomu połowy życia. Z jednej strony pokazały, że kobiety przechodzą przełom poły życia w zróżnicowany sposób, chociaż wyodrębniono także pewne wspólne tendencje. O tym przeczytasz w dalszej części artykułu 🙂

Badanie pokazało także, że niezależnie od sposobu przechodzenia przez przełom połowy życia, dla każdej z nas jest to czas intensywnych i złożonych przemian osobowości i odczuwania upływu czasu i kurczenia się szans i możliwości. To motywuje nas do przyjrzenia się naszemu życiu prywatnemu, zawodowemu i zadania sobie pytań o sens i plany na dalsze życie. Może też pojawić się pragnienie zmiany, potrzeba powrotu do niespełnionych marzeń i potrzeb (Oleś, 2011).

W raporcie opisującym wyniki badania odniesiono się do 4 wymiarów przełomu połowy życia:

  1. Poczucia Samorealizacji, czyli poziomu zadowolenia z obecnego życia, pozytywnej oceny dokonywanych wyborów i sposobu funkcjonowania.
  2. Nasilenia Kryzysu – zakresu problemów związanych z osiągnięciem wieku średniego, jak na przykład: dostrzeganie zmian fizycznych i oznak starzenia się, zmniejszanie się sprawności oraz atrakcyjności i odczuwany w związku z tym niepokój. 
  3. Potrzeby Zmiany odnoszącej się do naszych pragnień, by czuć, że nasze życie ma sens i podejmowania działań, by dokonać pożądanych zmian, które umożliwią życie według własnego scenariusza.
  4. Bilansu Życia, który dotyczy poczucia, że nie wszystkie szanse, które pojawiały się w życiu, zostały dobrze wykorzystane. Pojawia się lęk przed upływającym czasem i tym, czego już się nie da odwrócić i zmienić. Wchodzi w to również podsumowywanie i wyciąganie wniosków na temat relacji z partnerem/małżonkiem, ocenianie jej wartości i dostrzeganie zmian, jakie się w niej pojawiły. Jest to rodzaj refleksji nad własnym życiem i ocena tego, co w nim było dobre a co nie (E. Kluska, 2013)

Badanie pozwoliło wyróżnić 3 główne postawy/tendencje do przechodzenia przez kobiety przez przełom połowy życia:

  • Typ „ZRÓWNOWAŻONY”
  • Typ „KRYZYSOWY”
  • Typ „ROZWOJOWY”

Czym charakteryzuje się „zrównoważony” sposób przechodzenia przez przełom połowy życia?

187233.3

Kobieta, która w ten sposób przechodzi przez ten etap życia, nie jest z niego w pełni usatysfakcjonowana. Swoje dotychczasowe życie ocenia jako „przeciętne”, chociaż raczej pozytywnie. Odczuwa lekkie zaniepokojenie upływającym czasem – oznakami starzenia się i ograniczeniem możliwości wprowadzenie zmian w życiu. Tym bardziej, że jest to osoba, która ma głębokie pragnienie zmiany i nadanie swojemu życiu sensu! 

Potrzeba zmiany i poczucia sensu w życiu jest bardzo silna. Jej myśli często krążą wokół tego tematu. Jej uwaga skupia się na przyszłości. Nie analizuje zbytnio tego, co było.  

Osoba przechodząca przełom w sposób „zrównoważony”, może w ogóle nie zauważyć, że on się pojawił. Może za to zacząć odczuwać rodzącą się potrzebę by dokonać pewnych zmian (w sferze zawodowej, osobistej czy rodzinnej) dzięki którym mogłaby się poczuć bardziej usatysfakcjonowana ze swojego życia (E. Kluska, 2013).

Moim zdaniem ten sposób przechodzenia przez przełom połowy życia świetnie ukazany jest w filmie „Jedz, módl się, kochaj” z 2010 z Julią Roberts w roli głównej…

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=mjay5vgIwt4

Spokojnie, wcale nie musisz jak Elizabeth zmienić wszystkiego w swoim życiu, szukać guru, ani wyjeżdżać, aby wszystko sobie poukładać 🙂 Pomóc może danie sobie czasu na przemyślenie, jak chcesz, żeby było i co dalej zrobić, aby to zrealizować. Pomocna może być też rozmowa z bliskimi osobami, które Cię wysłuchają, okażą empatię i nie będą Cię oceniać. Rozejrzyj się wokół siebie, może jest ktoś obok Ciebie, kto pomoże. Może nawet ktoś, kogo do tej pory nie rozważałaś jako swojego powiernika. A jeśli nie masz nikogo takiego, to możesz skorzystać z pomocy coacha, który pomoże Ci poradzić sobie z wątpliwościami, zrozumieć emocje i poukładać plany na druga połowę życia.

Czym charakteryzuje się „kryzysowy” sposób przechodzenia przez ten etap naszego życia?

Zrzut-ekranu-2020-01-17-o-10.45.39-1

To ten sposób reakcji na przełom połowy życia, w którym kobieta silnie przeżywa pojawianie się oznak starzenia się. Bardzo obawia się tych zmian i trudno jest jej pogodzić się z nimi. Ma potrzebę zatrzymania czasu i bycia „wiecznie młodą”.

Do przeszłości podchodzi krytycznie i ma raczej negatywny obraz dotychczasowego życia. Skupia się na błędach i niewykorzystanych szansach. Czuje, że czegoś jej brakuje. Nie ma poczucia spełnienia, co wywołują silną potrzebę zmian, gdyż prawdopodobnie odczuwa, że okres wieku średniego jest dla niej ostatnią szansą (zjawisko „teraz albo nigdy”). Czasem też pod wpływem trudności, jakie niesie ze sobą ten sposób przechodzenia przez przełom poły życia, zbiera w sobie motywację i podejmuje nagłe decyzje, aby dokonać zmian w swoim życiu.

Łatwo zauważyć, że to trudny czas. Z jednej strony ocena własnego życia wypada raczej negatywnie. Z drugiej poczucie „kurczącego się czasu” i obawy, że nie zdoła się już zrealizować swoich planów. To wszystko, może wywoływać stany lękowe, obniżać samopoczucie i samoocenę, a w konsekwencji pogłębiać kryzys. 

Jeśli dostrzegasz takie stany u siebie i zauważasz, że te lub podobne objawy nasilają się , zachęcam Cię do tego, abyś zadbała o siebie. Warto pamiętać, aby nie lekceważyć objawów kryzysowego sposobu przechodzenia przez przełom połowy życia i skorzystać z pomocy, na przykład psychologa lub coacha kryzysowego. 

Czym charakteryzuje się „rozwojowy” sposób przechodzenia przełomu życia?

Kobiety , które w ten sposób przechodzą przez okres przełomu połowy życia, postrzegają jego pojawienie się jako szansę na wkroczenie w nowy, rozwojowy etap życia. 

kobieta w przełomie połowy życia

Mają wysokie poczucie samorealizacji, a swoje życie oceniają jako spełnione. Widzą dalszą szansę na realizację siebie i swojego pomysłu na życie. Jest im z tym dobrze. Akceptują zachodzące zmiany jako naturalną kolej rzeczy i coś, co może przynieść nowe doświadczenia i możliwości. Swojego wieku nie odbierają jako ograniczenia. Skupiają się raczej na tym, co jeszcze mogą osiągnąć. 

Przechodząc przełom w sposób „rozwojowy”, postrzega się go jako kolejny etap, który otwiera nowe możliwości i szanse rozwoju. A zmiany pojawiające się w związku z przełomem traktuje się raczej w kategoriach wyzwania i szansy – a nie zagrożenia (E. Kluska, 2013).

Jak widzisz, przeżywanie czasu przełomu połowy życia nie ogranicza się do jednego, prostego modelu. Badanie pokazuje, że są minimum trzy różne formy przechodzenia przełomu – Zrównoważony, Kryzysowy i Rozwojowy – z których każdy reprezentuje odmienny sposób psychologicznego funkcjonowania kobiet w połowie życia (E. Kluska, 2013).

A Ty w jaki sposób przechodzisz przez przełom połowy życia?

Ich wspólnym elementem jest dokonywanie bilansu życia i potrzeba zmian, aby życie było bardziej satysfakcjonujące. To, co też – moim zdaniem, jest ważne, to to, że przełom połowy życia to szansa na ZMIANĘ! Niezależnie w jaki sposób przechodzisz przez ten czas, możesz go wykorzystać do tego, by zbudować sobie wymarzone życie i żyć, tak jak chcesz, w zgodzie ze sobą.

No więc:

Jak wykorzystasz swoją szansę?

Jak chcesz, aby wyglądała druga połowa Twojego życia?


Źródła:

Badanie wykonane przez Grupę Midlife pod kierownictwem Elżbiety Kluski przy współpracy z Dojrzewalnią Róż. Wszelkie prawa zastrzeżone. Maj 2013 rok.

Oleś, P. (2011). Psychologia człowieka dorosłego. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN. Oleś, P.K. (2000). Psychologia przełomu połowy życia. Lublin: Towarzystwo Naukowe KUL.

Trailer filmu „Jedz, módl się, kochaj”, https://www.youtube.com/watch?v=mjay5vgIwt4

Kadr z filmu „Jedz, mód się, kochaj”, https://www.filmweb.pl/film/Jedz%2C+módl+się%2C+kochaj-2010-382375

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.