Jakie rodzaje kryzysów psychologicznych przechodzimy w życiu? Czym jest przełom połowy życia, czyli tzw. kryzys wieku średniego?

Przełom połowy życia

Okres około 40 roku życia to dla większości z nas okres przełomowy, kiedy dochodzi do wielu zmian sytuacji życiowej: odchodzenia dzieci z domu, choroby i śmierć rodziców, zmiany pozycji zawodowej, zauważania zmian zachodzących w naszym ciele (np. mniejsza wydajność organizmu i starzenie się, menopauza, spadek libido). To czas uświadamiania sobie efektów swojego przemijania i ograniczenia czasu, jaki pozostał.

U wielu osób pojawia się poczucie, że czas biegnie szybciej, że szkoda go, „aby rozmieniać się na drobne”. To także czas dokonywania bilansu i podważania dotychczasowych kierunków życia, poszukiwania nowych celów i wartości.

Ludzie w okresie połowy życia – nawet odnoszący sukcesy życiowe, mówią na przykład, że mają rodzinę, która jest dla nich ważna, udane życie zawodowe, niezłą sytuację materialną, a pomimo tego, nie czują się spełnieni. Zmienia się sposób postrzegania wielu spraw, na przykład podejścia do relacji i wizerunku swojego małżeństwa czy odczuwania stresu związanego z pracą i codziennymi obowiązkami, który motywuje do zmiany stylu życia (Oleś, 2000). Pojawiają się natarczywe wątpliwości, co często wiąże się z zadawaniem sobie pytań egzystencjalnych, o swoją tożsamość (zwłaszcza, jeśli kryzys przełomu połowy życia ujawnił jakieś nieprzepracowane problemy z poprzednich okresów życia, np. z okresu adolescencji). Pojawiają się pytania o sens życia, wartości, jakość relacji z otaczającym światem: „Kim jestem, dokąd zmierzam?”, „Co naprawdę jest w życiu ważne?, Co mam dalej robić? Kim chcę być?”. Kryzys połowy życia jest dla nas czasem, w którym potrzebujemy podjąć decyzję, jak będzie wyglądało nasze dalsze życie, kim i jacy będziemy, co nada sens dalszym naszym działaniom. 

Kobieta boho w lesie, zrelaksowana. Kontempluje. Patrzy na naturę.

Niektóre osoby przechodzą przemiany połowy życia w postaci kryzysu, inne – w formie stopniowych zmian (Kałużna-Wielobób). A im bardziej dokonywany bilans życia jest in minus, tym mocniej może być przeżywany i intensywniejsze budzić emocje. Emocje mogą być tak silne, że czasem trudno samemu sobie poradzić. Część osób przechodzących kryzysy przełomu połowy życia decyduje się na poszukanie pomocy i jednym z prawdopodobnych wyborów może być praca z coachem.

Dla osoby doświadczającej kryzysu połowy życia ważne będzie zrozumienie, że to, co się dzieje, jest stanem normalnym – na przykład poczucie pustki w głowie, odczucie „niemocy” i braku wpływu na swoje życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.