Jakie rodzaje kryzysów psychologicznych przechodzimy w życiu? Czym jest przełom połowy życia, czyli tzw. kryzys wieku średniego?

Rodzaje kryzysów: 

Sytuacyjne – wywołane nagłymi, traumatycznymi sytuacjami, na które zazwyczaj nie jesteśmy gotowi i nie mamy na nie wpływu, na przykład: wypadek, choroba, nagła śmierć kogoś bliskiego, zdrada czy zwolnienie z pracy. 

Środowiskowe – podobne do kryzysów sytuacyjnych, dotyczą jednak większej grupy osób, na przykład: trzęsienia ziemi, powodzie, epidemie czy zdarzenia wywołane przez ludzi. Przykładem może być zamach na Prezydenta Gdańska w styczniu 2019 roku w trakcie koncertu WOŚP i związane z tym przeżycia gdańskiej społeczności. 

Egzystencjalne – nierzadko związane są z przełomowymi momentami życia i rzadziej mają swoje źródła w konkretnych wydarzeniach. Raczej wynikają z interpersonalnych przemyśleń i dotyczą przede wszystkim konfliktów wewnętrznych przeżywanych przez człowieka, związanych z poczuciem sensu życia, samorealizacją, wyznawanymi wartościami. 

Rozwojowe – związane z fazami rozwoju człowieka i zmianami zachodzącymi na każdym z etapów jego życia. Przykładem kryzysu rozwojowego jest kryzys przełomu połowy życia, który może pojawić się w wieku 35–50 lat. Ze względu na płeć i jej kontekst biologiczny, psychologiczny oraz społeczny przełom połowy życia będzie miał trochę innych przebieg dla mężczyzn, a inny dla kobiet. Nawet w samej grupie kobiet w tym okresie życia można wyróżnić trzy typy przechodzenia przez przełom połowy życia (Kluska, 2013). Jego przebieg będzie też determinowany przez osobowość i nasze dotychczasowe doświadczenia – każdy z nas jest inny i inaczej może przechodzić ten etap. Będą jednak też cechy wspólne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.