Jakie rodzaje kryzysów psychologicznych przechodzimy w życiu? Czym jest przełom połowy życia, czyli tzw. kryzys wieku średniego?

Portrait of tired beautiful woman

Kryzys to słowo oddające charakter obecnych czasów. Uchodźczy, ekonomiczny, demograficzny, ekologiczny, energetyczny, religijny – można wymieniać długo, a skutki każdego z tych kryzysów wykraczają daleko poza kwestie społeczne czy ekonomiczne. Jedną z pierwszych konsekwencji kryzysu jest utrata poczucia kontroli – przekonania człowieka o tym, że jest w stanie skutecznie realizować założone przez siebie cele. To podstawowa psychologiczna potrzeba człowieka, a dążenie do jej zaspokojenia powoduje wiele rozmaitych skutków – zarówno dla samej jednostki, jak i jej otoczenia (Cisłak, Wójcik, 2018).

Czym jest kryzys psychologiczny? Jest bardzo wiele definicji kryzysu psychologicznego. Ich wspólną częścią jest to, że kryzys jest reakcją człowieka na trudne zdarzenie i przeszkody w realizacji celów, które wydają się mu nie do pokonania w sposób, w jaki radził sobie dotychczas. Ma on poczucie, że nie wie, co zrobić w tej sytuacji – jest przekonany, że nie ma zasobów do tego, aby poradzić sobie inaczej. 

Kryzysy mają też różną dynamikę i dzielą się na różne rodzaje. Możemy doświadczać kryzysów ostrych, wywołanych nagłym zdarzeniem, intensywnie oddziaływującym na nasze zachowania, myśli, emocje. Możemy także doświadczać kryzysów przewlekłych (chronicznych), które są skutkiem długotrwałego narażenia na oddziaływanie negatywnego stresu bądź efektem niewłaściwie przepracowanego kryzysu ostrego. Są wynikiem eskalacji napięcia w jakim tkwimy, nie rozwiązując problemów będących źródłem trudnych, kryzysowych sytuacji. Na podstawie badań psychologów możemy także wyodrębnić kilka rodzajów kryzysów, które występują u większości osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.