Dlaczego kryzys wieku średniego jest dokładnie tym, czego potrzebujesz?

Shot of the Successful Businesswoman in a Stylish Dress in Her Office Looking out of the Window Thoughtfully. Modern Business Office with Personal Computer and Big City View.

Czy to także dotyczy Ciebie?

Jeśli to czytasz i być może jesteś w wieku około czterdziestu lat (35-50 lat), to być może zastanawiasz się, gdzie jest to życie, ta kariera, za którą tak bardzo tęskniłaś i na którą tak ciężko pracowałaś. Myślenie o tym, co Cię czeka każdego kolejnego dnia, nie rozpromienia Cię każdego ranka. Coś Cię powstrzymuje, aby cieszyć się tym, co osiągnęłaś. Wiesz, że nie brakuje Ci umiejętności i doświadczenia. Ale w żołądku jest TO uczucie i z całą pewnością nie jest to podniecenie na myśl, co przyniosą kolejne lata. Bardziej prawdopodobne jest, że odczuwasz strach i lęk przed perspektywą kolejnych 20 lat tego, że będzie tak jak jest teraz, że nic się nie zmieni. 

Możliwe, że czujesz się wypalona – żyjesz od wakacji do wakacji, co dnia mierząc się z całym tym codziennym zgiełkiem między czasem wolnym. Czas wolny? Chciałabym – pomyślisz. A tutaj wszystko pędzi, jakby na złość. Prawie krzyczysz: Dość! Wolniej! Stop! I pędzisz dalej.

Kiedy spotykasz się ze znajomymi i pytają Cię, jak się masz, to być może odpowiadasz: „Och, wiesz, stara bieda… Ciągle zajęta. Ciągle coś, ciągle w biegu…” albo tak po amerykańsku: „Wszystko super! A u Ciebie?”…i zmieniasz temat.

Żartujesz, że Twoje życie jest jak zły reamake filmu „Dnia świstaka”, ale tak naprawdę czujesz, że nie jest to tak dalekie od prawdy! 

Znasz to?

Zapewne był taki czas, kiedy wiedziałaś, kim chcesz być. Po 20 lub 30 latach nie ma się co dziwić, że to się zmieniło. Jesteś teraz inną osobą, rzeczy mają się inaczej, priorytety są inne niż kiedyś, otoczenie też się zmieniło. Prawdopodobnie znasz osoby, które zmieniły karierę, choć same nie są w stanie powiedzieć, co im to dało. Tobie być może też jest trudno wyobrazić sobie siebie w innej sytuacji zawodowej.

Chcę, abyś wiedziała, że nie jesteś sama. Ankieta Gallupa z 2017 r. Wykazała, że ​​85% pracowników na całym świecie nienawidzi swojej pracy. Praca jest częściej źródłem frustracji niż spełnieniem dla prawie 90% pracowników na świecie. Tylko 13% pracowników odczuwa pasję do pracy i spędza dzień na wprowadzaniu innowacji i rozwoju firmy. Większość ludzi „lunatykuje” w ciągu dnia, wkładając w swoją pracę mało energii, a 23% aktywnie nienawidzi swojej pracy. Czy potrafisz sobie wyobrazić, ile kryje się w tym poczucia braku szczęścia na świecie? Ile straconego potencjału? Ile straconych możliwości i osiągnięcie?

Chodzi o to, że wszyscy cierpimy, gdy nie możemy w pełni korzystać ze swojego potencjału. Próbujemy przy tym jakoś przetrwać. Być może od lat zastanawiasz się nad zrobieniem czegoś, próbując ZNALEŹĆ WYJŚCIE W KIERUNKU CZEGOŚ BARDZIEJ SATYSFAKCJONUJĄCEGO I ZGODNEGO Z TYM KIM JESTEŚ TERAZ, ale tak naprawdę nic nie zmieniasz. A czy zastanawiałaś się, co Ci daje pozostawanie tu gdzie jesteś? Jakie masz z tego korzyści? A jakie koszty ponosisz?

I co będzie, jeśli tak pozostanie przez kolejne 15-25 lat?

A co byś powiedziała na to, aby zamiast tego zastanowić się jak maksymalnie wykorzystać druga połowę swojego życia i przygotować plan na kolejne 30-40 lat? 

KIEDY BĘDZIE ODPOWIEDNI CZAS NA ZMIANY, JEŚLI NIE TERAZ?

Dlatego uważam, że kryzys ZWIĄZANY Z PRZEŁOMEM POŁOWY ŻYCIA jest dokładnie tym, czego potrzebujesz! To czas, w którym nastrój, myśli, emocje, z którymi się mierzymy, dają nam znać, że czas na zmianę i rozwój.

Aby przez to przejść zwycięsko konieczne jest dokonanie jednak ponownej analizy i odpowiedzenie sobie:

  • Gdzie jesteś?
  • Co działa (np. w pracy), a co nie działa?
  • Kim chcesz być?
  • Co jest teraz dla Ciebie ważne?
  • Co obecnie dałoby Ci szczęście i przyniosło radość, spełnienie, zadowolenia?
  • Jak możesz to wnieść do swojego życia?

Problem w tym, że naprawdę trudno jest wiedzieć, od czego zacząć, kiedy tak się czujesz i nadal musisz udawać, że nie czujesz się zagubiona.

Pomocny może okazać się w tym ktoś, kto pomoże przejść Ci przez czas kryzysu. Ktoś, kto pomoże zrozumieć, może pomóc Ci znaleźć tę część siebie, z którą pragniesz się ponownie połączyć.

Chociaż życie jest bardzo krótkie, prawdopodobnie masz jeszcze druga połowę życia przed sobą. Ciesz się każdym dniem, nie tylko świętami.

DAJ SOBIE OSOBISTE POZWOLENIE NA RACHUNEK ŻYCIA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.